poniedziałek, 29 kwietnia 2013

Sałatka z kurczakiem, makaronem i pieczarkami.

To ostatnio moja ulubiona "micha". Zawiera same pyszne składniki, a dodatki warzywne można dowolnie wymieniać, w zależności od tego co akurat mamy w lodówce. U  mnie najczęściej jest to danie po treningowe, ale myślę, że można je zapakować w lunchbox i zabrać ze sobą do pracy lub na uczelnię. Pyszny, pełnowartościowy posiłek.
SAŁATKA Z MAKARONEM I KURCZAKIEM
przepis na 1 porcję - 450 kcal
150 g mięsa z piersi z kurczaka
50 g pełnoziarnistego makaronu
2 liscie sałaty
2 pieczarki
6 pomidorków cherry
4 rzodkiewki
łyżeczka słonecznika
łyżeczka oleju do smażenia
1 łyżka sosu sojowego
czosnek granulowany
sól morska
świeżo mielony pieprz

Makaron gotujemy al dente w osolonej wodzie. Kurczaka kroimy w kostkę, marynujemy w łyżce sosu sojowego, z odrobiną soli, pieprzem i czosnkiem granulowanym. Odstawiamy przynajmniej na 15 minut. Następnie na patelni rozgrzewamy łyżeczkę oleju i smażymy kurczaka często mieszając. Pod koniec smażenia dodajemy pokrojone w plasterki pieczarki i smażymy dwie - trzy minuty. 
Wszystkie warzywa myjemy. Sałatę rwiemy. Pomidorki kroimy na połówki. Rzodkiewki kroimy na ćwiartki lub ósemki. Słonecznika prażymy na suchej patelni. Na talerzu rozkładamy porwane liście sałaty. Na to makaron. Na to kurczaka z pieczarkami. Rozkładamy pomidorki i rzodkiewki. Posypujemy uprażonym słonecznikiem.

niedziela, 28 kwietnia 2013

Grillowany kurczak na szpinaku.

Kolejny przepis z cyklu "pomysł na obiad". Kurczak gości w moim menu codziennie, więc staram się przygotowywać go na różne sposoby, żeby mi się nie znudził. Jednym z moich ulubionych jest prosty kurczak grillowany. Oprószony solą, pieprzem, czosnkiem i przyprawą do kurczaka. Jeśli chodzi o przyprawy - często kupuję gotowe mieszanki, ale koniecznie naturalne. Takie, które nie zawierają glutaminianu sodu, konserwantów, żadnych "E" i tym podobnych. Tylko mieszanka ziół i przypraw. Ewentualnie sól. Jedną z moich ulubionych jest seria Natur firmy Vegeta - bardzo często używam ich przyprawy do ziołowego kurczaka. Pamiętajcie, żeby czytać skład na produktach, nawet na mieszankach przypraw, - one również potrafią skrywać w swoim składzie niespodzianki. 
GRILLOWANY KURCZAK NA SZPINAKU 
Z MIZERIĄ I RYŻEM BASMATI
180 g filetu z kurczaka
czosnek granulowany
przyprawa do kurczaka
sól morska
pieprz 

Pierś z kurczaka rozbijamy (szczególnie w grubszej części), aby smażył się równo. Oprószamy go solą, pieprzem, czosnkiem granulowanym i dowolnymi przyprawami. Odstawiamy na piętnaście minut. Następnie grillujemy kurczaka na patelni grillowej z obu stron, na ładny złoty kolor.

120 g szpinaku (mrożony liściasty)
ząbek czosnku
5 g masła
6 łyżek mleka
sól morska
pieprz
gałka muszkatołowa (szczypta)

Rozmrażamy szpinak na patelni, na małym gazie. Gdy się rozmrozi dodajemy masło, mleko i posiekany czosnek. Często mieszamy, doprawiamy solą, pieprzem i gałką muszkatołową. Dusimy przez około pięć minut.

1 ogórek zielony
1/2 cebulki
1 łyżka śmietany jogurtowej 9%
1 łyżka jogurtu naturalnego
sól morska
pieprz

Ogórka myjemy, obieramy i kroimy w plasterki. Cebulę kroimy w piórka. Mieszamy w misce ze śmietaną, jogurtem i przyprawami.

Grillowanego kurczaka (180 kcal)  podajemy na duszonym szpinaku (65 kcal) z mizerią (55 kcal) oraz z ryżem basmati (50 g - 172 kcal). Kaloryczność dania to 472 kcal.

czwartek, 25 kwietnia 2013

Lekka zupa krem z kalafiora.

To chyba już ostatni moment na zupy-kremy. Zupy niedługo odejdą w zapomnienie, co najwyżej  od czasu do czasu na obiad pojawi się chłodnik. Do zup powrócę dopiero przy pierwszych, jesiennych chłodach. Na szczęście wydają się tak odległe, jak to tylko możliwe - w końcu dopiero niedawno udało się przepędzić te zimowe. 
ZUPA KREM Z KALAFIORA
(przepis na 4 małe, przystawkowe porcje)
500 g różyczek kalafiora
1 średni por
1 mała cebula
2 ząbki czosnku
łyżeczka masła
500 ml bulionu (użyłam domowych kostek)
80 g sera feta lub pleśniowego lazur)
2 łyżki śmietanki 12%
świeżo mielony pieprz
sól morska
odrobina oliwy z oliwek
szczypiorek do dekoracji

W garnku (najlepiej takim o grubym dnie) rozgrzewamy masło po czym dusimy na nim posiekanego pora, gdy zmięknie dodajemy posiekaną cebulę. Dusimy uważając, by warzywa nie zaczęły się rumienić. Dorzucamy posiekany czosnek, mieszamy całość. Dokładamy różyczki kalafiora, zalewamy gorącym bulionem. Przyprawiamy odrobiną soli i pieprzem, po czym gotujemy przez około 15 minut (aż kalafior zacznie się rozpadać, gdy naciśniemy go łyżką). Wyłączamy gaz, dodajemy pokruszony ser feta, mieszamy i odstawiamy na chwilę. Dokładnie miksujemy zupę blenderem na gładki krem. Dodajemy śmietankę, przyprawiamy do smaku - ja dodałam naprawdę dużo pieprzu. Można dodać również ulubione zioła (dodałam mieszankę z lawendą). Podajemy zupę posypaną odrobiną szczypiorku i polaną odrobiną oliwy z oliwek (kilka kropli).

środa, 24 kwietnia 2013

Dzienny jadłospis VIII.

Często prosicie mnie o dzienne jadłospisy - widzę, że cieszą się dużo popularnością. Zazwyczaj jakoś mi nie po drodze, żeby obfotografować wszystko, co jem, ale skoro tak ładnie prosicie, to postanowiłam się zmotywować. Trochę bardziej kaloryczny, bo około 1900 kalorii, ale ostatnio tyle mniej więcej jem.
 Placuszki z kaszy manny z tego przepisu, z jogurtem naturalnym i kiwi (450 kcal).
 Ciemny chleb, liść sałaty rzymskiej, plasterek chudej szynki, jajko sadzone, pomidorki koktajlowe (200 kcal).
Kluski leniwe z tego przepisu (500 kcal).
 Sos z filetu z indyka, z pieczarkami i suszonymi pomidorami. Do tego kasza gryczana niepalona, fasolka szparagowa, pomidorki koktajlowe, oliwa z oliwek (450 kcal).
Sałatka rzymska, rzodkiewka, pomidorki koktajlowe, kiełki rzodkiewki, ser feta, filet z kurczaka (300 kcal)

poniedziałek, 22 kwietnia 2013

Śniadaniowy placek kukurydziany z bananem.

Ciasto na śniadanie? I to na diecie? Czemu nie! Ten placek kukurydziany przypomina biszkopt, banany dodają wilgotności i słodkiego smaku. Jeśli nie używacie Stevii można dodać miód lub syrop z agawy. Wbrew pozorom taki placek przygotowuje się bardzo szybko, potrzebna jest tylko dobra organizacja w kuchni. Jest to naprawdę fajne urozmaicenie na śniadanie od czasu do czasu, na przykład na leniwy weekend.
PLACEK KUKURYDZIANY Z BANANEM
przepis na 1 porcję (około 420 kcal)
30 g mąki kukurydzianej
2 jajka
2 łyżki jogurtu
odrobina masła
1 banan
1/2 łyżeczki kakao
Stevia (10 kropli)
ekstrakt waniliowy

Oddzielamy żółtka od białek. Białka ubijamy na sztywną pianę. Żółtka mieszamy z ekstraktem waniliowym, jogurtem i Stevią. Stopniowo dodajemy mąkę ciągle mieszając. Dodajemy pianę z białek i mieszamy delikatnie, aż składniki się połączą. Dowolną formę smarujemy odrobiną masła ( u mnie tortownica o średnicy 22 cm). Przelewamy masę do formy i równo ją rozprowadzamy. Banana kroimy w plasterki i układamy, delikatnie wciskając je w masę. Wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni i pieczemy do ścięcia się masy i jej lekkiego zarumienienia. U mnie trwało to około 10 minut. Podajemy z jogurtem. 

niedziela, 21 kwietnia 2013

Pomysł na - Spaghetti pomidorowe z kurczakiem.

Cieszę się, że moja nowa seria Pomysł na obiad przypadła Wam do gustu. Tydzień temu dzieliłam się z Wami moim ulubionym przepisem na sos z kurczakiem, a dzisiaj mam dla Was przepis na lżejszą wersję spaghetti. Jest to pyszne spaghetti pomidorowe z kurczakiem, które świetnie zastępuje mi klasyczne spaghetti bolognese. U mnie kurczak jest w kawałkach, ale możecie je zmielić - wtedy będzie nawet bardziej podobne do klasyka. Można też użyć mięsa z indyka.
POMIDOROWE SPAGHETTI Z KURCZAKIEM
przepis na 1 porcję - 450 kcal
75 g pełnoziarnistego makaronu spaghetti
120 g filetu z kurczaka
1/2 szklanki przecieru pomidorowego
4 pieczarki
1/2 cebuli
2 ząbki czosnku
1/2 łyżeczki oleju do smażenia
suszone lub świeże zioła: bazylia, oregano
sól morska
świeżo mielony pieprz

Makaron gotujemy al dente w osolonej wodzie. Kurczaka posypujemy lekko solą morską i pieprzem. Na patelni rozgrzewamy 1/2 łyżeczki oleju do smażenia - może to być na przykład rzepakowy lub olej z pestek winogron. Wrzucamy mięso z kurczaka i obsmażamy je dwie minuty, po czym dokładamy posiekane pieczarki i smażymy dalej, często mieszając. Po około czterech minutach wrzucamy pokrojoną w kostkę cebulę. Podsmażamy około minutę. Wrzucamy posiekany czosnek, mieszamy całość i zalewamy przecierem pomidorowym. Doprawiamy solą, pieprzem i ziołami. Na średnim ogniu dusimy kilka minut, aż woda odparuje i sos nabierze odpowiedniej konsystencji. Odcedzamy makaron, przekładamy na talerz, polewamy sosem.

czwartek, 18 kwietnia 2013

Zdrowe, pełnoziarniste muffiny bananowe.

Jeśli mam ochotę na coś słodkiego to wybieram tylko domowe, zdrowe przekąski. Najczęściej staram się wplatać jeden słodki posiłek - placuszki z jogurtem i owocami, owsiankę z bakaliami lub wypieki  nafaszerowane zdrowymi składnikami. Świetnym wyjściem są zawsze muffiny - są łatwe i szybkie w przygotowaniu, a dowolność składników jest ogromna. Ja w związku z tym, że ostatnio sporo ćwiczę, to staram się pakować w siebie dużo białka, co niestety nie zawsze się udaje. Dlatego nawet do muffinów starałam się dodać trochę białka, zdrowe tłuszcze i pełnoziarniste węglowodany - żeby były pełnowartościową przekąską.
PEŁNOZIARNISTE MUFFINY BANANOWE
przepis na 10 sztuk
2 średnie banany
50 g mąki pełnoziarnistej lub razowej
2 łyżki syropu z agawy (można zastąpić miodem)
100 g białego sera
100 g jogurtu
1 jajko
2 łyżki lnu mielonego
2 łyżki siemienia lnianego
20 g orzechów laskowych (lub włoskich)

Banana rozgniatamy z żółtkiem, syropem, serem białym i jogurtem na "papkę" - można użyć tłuczka do ziemniaków lub blendera. Dodajemy mąkę, siemię lniane, len mielony i drobno posiekane orzechy. Mieszamy. Białko ubijamy na sztywną pianę. Dodajemy do reszty składników i delikatnie łączymy łyżką. Masę przekładamy do silikonowych foremek na muffiny. Wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni. Pieczemy około 20 minut, na złoty kolor. Odstawiamy do wystudzenia.
Jedna muffinka to około 100 kcal. B: 5,6 g T: 3,3 g W: 15,9 g.

wtorek, 16 kwietnia 2013

Lekkie kluski leniwe.

Ostatnio podzieliłam się z Wami przepisem na dietetyczne kluski. Oczywiście według niektórych nie było to kluski, bo były smażone. Dlatego też postanowiłam przygotować przepis na najprawdziwsze kluski leniwe. Bez nadmiaru mąki, masła czy tartej bułki mogą stanowić naprawdę zdrowy obiad. Wiem, że niektórzy jadają je na słodko - u mnie jednak, tylko w słonej wersji. Jako kluskomaniaczka mogłabym je jeść codziennie :)
KLUSKI LENIWE
przepis na 1 dużą porcję (około 500 kcal)
200 g chudego sera białego
65 g mąki pełnoziarnistej
1 jajko (osobno żółtko i białko)
duża szczypta soli
1 płaska łyżeczka lnu mielonego
1 płaska łyżeczka bułki tartej (najlepiej domowej, pełnoziarnistej, razowej itp)
5 g masła


W dużym garnku zagotowujemy wodę. Ser rozgniatamy widelcem lub tłuczkiem do ziemniaków. Dodajemy mąkę, żółtko i sól. Białko ubijamy na sztywną pianę. Dodajemy do reszty składników i delikatnie mieszamy łyżką, aż zacznie formować się ciasto. Lekko je zagniatamy i przekładamy na blat oprószony mąką. Formujemy podłużny wałeczek, spłaszczamy go i kroimy nożem na porcje. Kluski wrzucamy do osolonego wrzątku i gotujemy około półtorej minuty. Odcedzamy.
Na suchej patelni prażymy len mielony z bułką tartą. Dodajemy masło i mieszamy. Posypujemy ugotowane kluski.

poniedziałek, 15 kwietnia 2013

Zdrowe ciasteczka czekoladowo-pomarańczowe.

Ciastka bardzo podobno do tych, ale z ulubionym czekoladowo-pomarańczowym aromatem. Na myśl przywodzą te fantastyczne kropelki czekoladowe, które pamiętam z dzieciństwa. Do tego są super zdrowe i świetnie zaspokajają głód. 
CIASTECZKA CZEKOLADOWO-POMARAŃCZOWE
przepis na 8 ciastek
50 g masła orzechowego
1,5 łyżki syropu z agawy (lub miodu)
2 - 3 łyżki mleka
skórka starta z 1 pomarańczy
sok wyciśnięty z 1/2 pomarańczy
3 łyżki kakao
3/4 szklanki mąki z kaszy orkiszowej (lub gryczanej, jaglanej)
łyżeczka ekstraktu waniliowego

Mąkę z kaszy możemy przygotować sami - ja tak zawsze robię. Po prostu dokładnie mielę kaszę w młynku (przystawce do robota kuchennego). Trzeba tylko pamiętać, żeby zrobić to bardzo dokładnie. Ja zazwyczaj mielę raz, przesiewam przez sito i to, co mi zostanie na sitku mielę jeszcze raz. Mąka musi być drobna - w przeciwnym razie kasza będzie "zgrzytać" w zębach.

W misce mieszamy: masło orzechowe, syrop z agawy, mleko i ekstrakt waniliowy, aż składniki się połączą. Dodajemy skórkę z pomarańczy i kakao, ponownie mieszamy do połączenia się składników. Dodajemy mąkę i sok z pomarańczy, i mieszamy, a następnie zagniatamy ciasto. Dzielimy na porcje, formujemy kuleczki, spłaszczamy je ręką. Układamy ciastka na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i dodatkowo spłaszczamy je widelcem. Ciasteczka pieczemy około 15 minut w 180 stopniach.

niedziela, 14 kwietnia 2013

Pomysł na obiad - kurczak w lekkim sosie.

Dostaję sporo zapytań o dania obiadowe - co jeść, żeby nie był to w kółko grillowany filet z kurczaka z ryżem i warzywami. Żeby był to odpowiedni zbilansowany posiłek, ale jednocześnie zdrowy i smaczny. Stąd mój pomysł na nowy cykl - zdrowe niedzielne obiady. Co tydzień w niedzielę, będzie pojawiać się pomysł na obiad - nieskomplikowany, ale z przepisem. W ten sposób mogę się podzielić z Wami moimi sposobami na urozmaicanie kurczaka - bo nie ukrywam, że to właśnie kurczak najczęściej gości na moim talerzu. Kurczaka można przygotować na wiele różnych sposobów. To samo z dodatkami - polecam testować różne kasze, różne rodzaje ryżu. Warzywa również dają pole do popisu, szczególnie, że zbliża się sezon warzywny. Zapewne nie będą to odkrywcze przepisy, ale może te zestawy obiadowe przydadzą się osobom mniej doświadczonym w kuchni, które próbują zdrowo się odżywiać.
LEKKI SOS Z KURCZAKIEM
przepis na 4 porcje
500 g filetu z piersi kurczaka
1 cebula
2-3 ząbki czosnku
3 liście laurowe
6 ziarenek ziela angielskiego
ziarenka pieprzu
2 łyżki sosu sojowego
2 łyżeczki mąki lub skrobi kukurydzianej
500 ml rozwodnionego bulionu

Kurczaka podsmażam na patelni. Gdy się obsmaży dodaję posiekaną cebulkę i smażę jeszcze chwilę. Dodaję posiekany czosnek, liście laurowe, ziele angielskie i pieprz. Mieszam i zalewam bulionem z wodą (około pół litra) i dodaję sos sojowy. Duszę to na patelni około pół godziny. .Po tym czasie w
yjmuję liście laurowe i ziarenka. Rozrabiam mąkę lub skrobię w 1/3 szklanki wody i dolewam do sosu. Gotuję jeszcze pięć minut, aż sos zgęstnieje.

SURÓWKA
przepis na 2 porcje
1/2 małej główki białej kapusty
1/2 jabłka
1 nieduża cebula
1 łyżka majonezu light (domowy oszukany lub zwykły)
1 łyżka śmietany jogurtowej 9%
1 łyżka jogurtu naturalnego
sól morska
pieprz

Sałatę szatkujemy ręcznie lub w robocie kuchennym. Następnie ją macerujemy, czyli ugniatamy rękami, aby zmiękła, lekko solimy i odstawiamy na około piętnaście minut. Po tym czasie na drobnej tarce ścieramy jabłko i cebulę. Dodajemy je do kapusty, jak i majonez, śmietanę, jogurt i pieprz. Wszystko dokładnie mieszamy i ewentualnie doprawiamy jeszcze do smaku.

Mój obiad to jedna porcja z sosu, jedna porcja surówki, 50 g kaszy jęczmiennej. Kaloryczność porcji sosu: 180 kcal, porcji surówki: 120 kcal, kaszy: 165. Całość ma około 470 kcal.

czwartek, 11 kwietnia 2013

Podsumowanie akcji FIT na wiosnę 2013!

Za każdym razem zadziwia mnie, ile przepisów dodajcie do akcji. Tym razem było ich aż 555! Dlatego zachęcam do zaglądania do podsumowania, do korzystania z zamieszczonych tu przepisów - bo warto i jest ich ogromny wybór. A już niebawem kolejna edycja - fit na lato :)

środa, 10 kwietnia 2013

Dietetyczne kluski serowo- ziemniaczane.

Od dziecka byłam makaroniarą. Mogłabym jeść makaron na śniadanie, obiad i kolację. Wymiennie z żółtym serem. Wszelakie makarony i kluski - to moja wielka miłość. Teraz jednak już nie jest kolorowo, nie mogę się nimi objadać, a uściślając - jem je bardzo rzadko. Dieta redukcyjna i kluski raczej nie idą w parze. Niemalże wymazałam ze swojego jadłospisu kopytka, kluski z dziurką, serowe i tym podobne. Obecnie wspomagam się dietą IGpro na Vitalia.pl a tam w jadłospisie - niespodzianka! Kluski! Przepis lekko zmodyfikowałam i postanowiłam się nim z Wami podzielić. 
KLUSECZKI Z ZIEMNIAKÓW I TWAROGU
przepis na 1 porcję
1 mały ziemniak (50 g)
50 g sera (biały, półtłusty)
1 płaska łyżka mąki razowej (10 g)
1 łyżeczka lnu mielonego
1 jajko
20 g jogurtu naturalnego
szczypta soli
łyżka oleju rzepakowego do smażenia


Ziemniaka gotujemy (najlepiej w łupinie) w osolonej wodze. Po ugotowaniu odstawiamy do przestudzenia. Następnie w misce umieszczamy pokrojonego na kawałki ziemniaka, ser, jajko i jogurt. Ja rozgniatam wszystko na masę tłuczkiem do ziemniaków, można też użyć robota kuchennego lub blendera. Dodaję len, mąkę, sól, mieszam wszystko i odstawiam na kilka minut. Następnie rozgrzewamy olej na patelni, łyżeczką nabieramy porcję ciasta i smażymy małe placuszki na złoty kolor z obu stron.
Taka porcja ma 295 kcal. B: 21, T: 14,3, W:19,8. Za każdym razem podaję je na warzywach. Na zdjęciach są podane na rukoli, z pomidorkami koktajlowymi i posypane szczypiorkiem.

poniedziałek, 8 kwietnia 2013

Faszerowane pieczarki portobello.

Pamiętam, że od dziecka lubiłam podkradać mamie plasterki surowych pieczarek z kuchni. Obecnie są jednym z moich ulubionych dodatków do obiadów. Tym razem jednak postanowiłam przedstawić je w roli głównej - szczególnie, że udało mi się upolować portobello w promocyjnej cenie.
FASZEROWANE PIECZARKI PORTOBELLO
pieczarki portobello 6 sztuk
4 suszone pomidory
2 ząbki czosnku
plaster sera feta
duży plaster szynki
1 łyżka oliwy z oliwek
łyżeczka posiekanej kolendry lub natki pietruszki

Pieczarki obieramy i wycinamy nóżki. Nóżki drobno siekamy - tak samo suszone pomidory i szynkę i czosnek. Wszystko mieszamy w misce razem z oliwą, pietruszką i pokruszonym serem feta. Przyprawiamy szczyptą soli i pieprzem. Napełniamy kapelusze pieczarek i zapiekamy je w 170 stopniach przez około 10 minut.

niedziela, 7 kwietnia 2013

Placuszki śniadaniowe z kaszy manny. Bez mąki.

Uwielbiam śniadaniowe placuszki - i wie to chyba każdy, kto regularnie zagląda na mojego bloga. Wystarczy zajrzeć do kategorii placki i placuszki, żeby zobaczyć, że co chwilę wymyślam i testuję nowe przepisy. Dzisiaj mam dla Was nowy przepis - warty wypróbowania, bo są to jedne z lepszych pancakes, jakie w życiu jadłam. Tak właściwie, to chyba jest to mój nowy ulubiony przepis na placuszki. Co więcej, ich usmażenie nie zajmuje dłużej, niż przygotowanie klasycznej owsianki.
PANCAKES Z KASZY MANNY
przepis na 1 porcję (5 placków)
2 łyżki kaszy manny (25 g)
1 jajko (żółtko i białko osobno)
1 łyżeczka lnu mielonego
1 łyżeczka masła orzechowego (10 g)
1/2 szklanki mleka (1,5%)
kilka kropli Stevii
szczypta soli
łyżeczka oleju rzepakowego 

Większość mleka wlewamy do garnuszka i podgrzewamy. W pozostałej resztce rozrabiamy kaszę. Gdy mleko się zagrzeje, dodajemy kaszę i ciągle mieszając gotujemy, aż zgęstnieje. Odstawiamy do przestudzenia. Do wystudzonej kaszy dodajemy żółtko, len mielony (można zastąpić otrębami), masło orzechowe i Stevię (można zastąpić łyżeczką miodu lub cukru) - całość mieszamy dokładnie, aż składniki się połączą. Białko ubijamy ze szczyptą soli na sztywną masę. Dodajemy białko do masy i delikatnie łączymy łyżką. Smażymy placuszki na łyżeczce oleju rzepakowego.

Podawać na przykład z kiwi (1 sztuka) i jogurtem naturalnym (130 g). Taka porcja ma wtedy 460 kcal. B: 23 g T: 19,5 g W: 47,5 g.

czwartek, 4 kwietnia 2013

Kremowy sernik waniliowy.

Pozwolę sobie dodać jeszcze jeden, zupełnie niedietetyczny przepis, który "został" ze świąt, jednak obiecuję, że to już ostatni i lada moment wrócimy do czegoś lżejszego. Po poprzedniej sernikowej rozpuście, czyli czekoladowym serniku chciałam zrobić sernik bardziej klasyczny i, że tak powiem, bardziej sernikowy. Postawiłam znowu na sernik z Kwestii Smaku, z drobnymi modyfikacjami. Niestety nie wyszedł płaski jak stół, ale jest to wina mojego piekarnika - mam stary piekarnik gazowy, który ma problemy z utrzymaniem konkretnej temperatury. Był jednak pyszny - mocno wilgotny i kremowy. Świetna jest też polewa, z którą spotkałam się pierwszy raz i podchodziłam do niej sceptycznie, jednak okazała się idealna.
SERNIK WANILIOWY
1 kg sera, mielonego twarogu
200 g cukru
3 łyżki budyniu waniliowego
5 jajek
125 ml śmietanki kremówki
3 łyżeczki ekstraktu waniliowego
ziarenka wydłubane z laski wanilii

na wierzch:
200 g kwaśnej śmietany 12%
3 łyżki śmietanki kremówki
2 łyżki cukru pudru


Piekarnik rozgrzewamy do 175 stopni. Tortownicę o średnicy 21-24 cm wykładamy papierem do pieczenia, a boki smarujemy masłem. Do miski przekładamy ser, cukier i proszek budyniowy. Miksujemy na niskich obrotach aż masa będzie gładka i jednolita - najlepiej końcówkami miksera do mieszania, a nie ubijania. Dodajemy po jednym jajku, po każdym miksujemy przez około 30 sekund. Dodajemy kremówkę i wanilię, krótko miksujemy, żeby składniki się połączyły. Masę wylewamy do przygotowanej formy i wstawiamy do piekarnika. Pieczemy 15 minut, po czym zmniejszamy temperaturę do 120 stopni i pieczemy sernik przez półtorej godziny. Masa serowa powinna się ściąć, a środek może pozostać nieco luźniejszy.
Odpowiednio wcześniej miksujemy śmietanę z cukrem i kremówką - aby miała temperaturę pokojową. Wyjmujemy sernik z piekarnika, smarujemy śmietaną i wstawiamy do piekarnika na kolejne 15 minut. Sernik studzimy powoli uchylając drzwi od piekarnika. Następnie studzimy na kratce, a gdy całkiem wystygnie - chowamy na całą noc do lodówki.