poniedziałek, 29 lipca 2013

Proteinowe gofry (bez gofrownicy).

Przy okazji testowania form silikonowych Leuke do gofrów od sklepu Rossi.pl obiecałam Wam kilka przepisów na dietetyczne gofry. Dzisiaj mam pierwszy przepis - dla tych, którzy korzystają z odżywek białkowych. Obiecuję, że niedługo pojawi się również przepis z wykorzystaniem łatwo dostępnych dla tych, którzy nie wspomagają się odżywką. Same gofry, bez dodatków mają 400 kcal.
PROTEINOWE GOFRY
przepis na 1 porcję - 3 sztuki
40 g płatków owsianych
30 g odżywki proteinowej (waniliowej)
1 jajko
1 łyżeczka lnu mielonego
100 ml mleka
+ jogurt naturalny 100 g
+ borówki (lub inne owoce) 


Płatki owsiane miksujemy w młynku (można też użyć mąki owsianej). Oddzielamy żółtko od białka. Żółtko mieszamy w misce z mlekiem, po czym dodajemy zmielone płatki i len mielony, odstawiamy na kilka minut. Dodajemy odżywkę i dokładnie mieszamy. Białko ubijamy na sztywną pianę ze szczyptą soli. Dodajemy białko do reszty i delikatnie łączymy łyżką. Przekładamy do formy do gofrów. Wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 170 stopni i pieczemy przez około 15 minut. Gdy ładnie się zarumienią wyjmujemy formę z piekarnika i odstawiamy na 5 minut. Dopiero po tym czasie wyjmujemy gofry. Podajemy z jogurtem i owocami.

czwartek, 25 lipca 2013

Zapiekana faszerowana cukinia.

Często pytacie się mnie o propozycje dań na kolację. Prawda jest taka, że nie trzymam się wysokobiałkowych, niskowęglowodanowych posiłków. Najczęściej jem węglowodany w każdym posiłku, chociaż więcej jem w dwóch pierwszych posiłkach, a mniej w kolejnych dwóch. Postanowiłam jednak podzielić się z Wami pomysłem na bardziej dietetyczną kolację. 
FASZEROWANA CUKINIA
przepis na 1 porcję
1 nieduża cukinia
100-130 g mięsa z indyka (zmielonego)
1/2 cebuli
1 ząbek czosnku
2 małe pomidory
5 pieczarek
kawałek papryczki chili
odrobina startego parmezanu
świeża bazylia
sól
pieprz

Na patelni obsmażamy mięso, posypujemy je solą i pieprzem. Dodajemy posiekaną drobno cebulę oraz pokrojone w półplasterki pieczarki i smażymy przez około 5 minut, mieszając co jakiś czas. Dodajemy posiekany drobno czosnek i pokrojone na kawałki pomidory (wrażliwi mogą zdjąć wcześniej skórkę z pomidorów, jednak ja nigdy tego nie robię). Dodajemy posiekaną papryczkę chili, doprawiamy solą i pieprzem, można również użyć ulubionych przypraw czy ziół. Dusimy całość, aż cała woda odparuje. Pod koniec dodajemy posiekaną bazylię.
Rozgrzewamy piekarnik do 180 stopni. Cukinię dokładnie myjemy, kroimy na pół wzdłuż i wydrążamy łyżeczką. Następnie przekładamy farsz do wydrążonej cukinii. Posypujemy startym  parmezanem i wkładamy do żaroodpornego naczynia, posmarowanego odrobiną tłuszczu (użyłam oleju z pestek winogron) i zapiekamy przez około 15 minut.

wtorek, 23 lipca 2013

Dyniowa granola, domowe musli.

Odkąd niedawno pierwszy raz zrobiłam domową granolę to zawsze muszę mieć zapas w szafce. Ostatnio skończyła mi się większość bakalii - gdy tylko kurier dojechał z wielką paką zamówionych smakołyków - ruszyłam do kuchni, szykować granolę oczywiście Jest absolutnie niezastąpiona, świetnie spisuje się na awaryjne śniadanie i smakuje lepiej niż najdroższe, sklepowe mieszanki. Jeśli jeszcze nie przygotowywaliście takiego domowego musli to koniecznie musicie je przygotować! 
SKINNY PUMPKIN GRANOLA
1 szklanka płatków owsianych
1 szklanka płatków orkiszowych
1/2 szklanki otrębów owsianych
1/4 szklanki otrębów pszennych
1/4 szklanki lnu mielonego
1/2 szklanki siemienia lnianego
2 łyżki chia (można pominąć)
1/2 szklanki dyniowego puree
5 łyżek oleju z pestek winogron
2 łyżki syropu z agawy lub miodu
1/3 szklanki soku jabłkowego
120 g orzechów (włoskie, nerkowce i laskowe)
120 g owoców suszonych (żurawina i morele)
50 g rodzynek
8 daktyli suszonych


W dużej misce mieszamy ze sobą: płatki, otręby, len, siemię, chia. Następnie w szklance łączymy sok z dyniowym puree, olejem i syropem. Przelewamy zawartość szklanki do miski i dokładnie mieszamy, aż wszystkie składniki będą lekko mokre. Tak dużą porcję granoli warto podzielić na dwie blachy do pieczenia lub zrobić dwie tury. Połowę naszej granoli wykładamy na blachę do pieczenia, wyłożoną papierem. Rozprowadzamy łopatką, aby wyrównać, przy czym lekko dociskamy. Wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 150 stopni. Pieczemy około 20 minut. W tym czasie siekamy wszystkie bakalie. Dodajemy je do wstępnie podpieczonej granoli, dokładnie wszystko dokładnie mieszamy, znowu wygładzamy i ugniatamy łopatką, po czym pieczemy przez kolejne 10 minut.W połowie pieczenia jeszcze raz przemieszać.

poniedziałek, 22 lipca 2013

Lekki sernik z wiśniami.

Ostatnio mnie wzięło na serniki w połączeniu z sezonowymi owocami. Raptem tydzień temu dzieliłam się z Wami przepisem na serową tartę morelową, a dzisiaj znowu sernik. W końcu trzeba było zużyć drugą połowę opakowania sera :)

Samych wiśni nie znoszę. Za to uwielbiam wszystko z wiśni lub z wiśniami. Dżem wiśniowy to mój najulubieńszy. A idealne połączenie dla wiśni? Czekolada! Dlatego też przedstawiam Wam dzisiaj lekki sernik ze świeżymi wiśniami, na kruchym, czekoladowym spodzie.

LEKKI SERNIK Z WIŚNIAMI
przepis na tortownicę 20 cm
Spód:
40 g masła
40 g gorzkiej czekolady
150 g ciastek (lub dom owego ciasta kruchego)


Ciastka (lub ciasto) kruszymy w robocie kuchennym (lub ręcznie). W garnuszku rozpuszczamy masło z połamaną na kawałki czekoladą - na niewielkim ogniu. Mieszamy je z ciastkami. Przesypujemy na dno tortownicy i równo rozkładamy, dociskając ręką lub łyżką. Można schować na chwilę do lodówki.

500 g mielonego sera
2 łyżki śmietany 12%
50 g cukru (lub ksylitolu lub zamiennika)
2 jajka
2 łyżki budyniu
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
300 g wiśni


Temperaturę w piekarniku ustawiamy na 160 stopni. W misce ucieramy jajka z cukrem. Dodajemy po łyżce ser, następnie śmietanę. Miksujemy na wolnych obrotach. Dodajemy budyń (w proszku) i ekstrakt waniliowy. Krótko miksujemy. Mniej niż połowę masy wylewamy na przygotowany spód i rozsmarowujemy. Układamy dosyć ciasno wypestkowane i przekrojone na połówki wiśnie, po czym wylewamy resztę masy. Wstawiamy do piekarnika i pieczemy przez około 40 minut.

niedziela, 21 lipca 2013

Makaron z zielonymi warzywami./ Co na obiad?

Zazwyczaj okazuje się, że proste jedzenie przygotowane z tak zwanych "resztek" jest najpyszniejsze. Niedziela to często "przegląd lodówki" bo nie chce się nam wyjść do sklepu. Najlepszym wyjściem jest sprawdzenie resztek w lodówce i stworzenie z tego coś pysznego. Tak właśnie było z tym makaronem.
MAKARON Z ZIELONYMI WARZYWAMI
przepis na 1 porcję - 450 kcal
140 g mięsa z piersi kurczaka
50 g makaronu (penne lub fusilli)
100 g cukinii
150 g brokuła
1/2 szklanki fasolki i groszku
1/2 cebuli
1 ząbek czosnku
10 g koziego sera (ew. fety)
1 łyżeczka oliwy
sól morska
pieprz

Makaron gotujemy al dente w osolonej wodzie. Mięso z kurczaka oczyszczamy, kroimy w kostkę, oprószamy solą i pieprzem, po czym obsmażamy na rozgrzanej patelni. Dodajemy oliwę, brokuła, fasolkę i groszek. Przyprawiamy solą i pieprzem. Po około dwóch minutach dodajemy pokrojoną w piórka cebulę i pokrojoną w półplasterki cukinię. Smażymy przez około 5 minut (na małym gazie). Dodajemy posiekany czosnek i ugotowany makaron. Smażymy jeszcze przez minutkę, po czym przekładamy na talerz i posypujemy pokruszonym serem kozim.

sobota, 20 lipca 2013

Proteinowe placki z owocami (pancakes).

Jedyne pancakes, które od pewnego czasu jem to proteinowe, z dodatkiem odżywki (czemu stosuję odżywkę?). Moim ulubionym sprawdzonym przepisem jest ten, jednak ostatnio staram się go nieco modyfikować. Zazwyczaj nie używam samych białek, bo szkoda mi wyrzucać żółtka, a samych praktycznie żółtek nie używam. Tym razem zostało mi jednak samotne białko i postanowiłam wykorzystać je na pankejki właśnie. 
Zamiast mąki możecie użyć zmielonych płatków owsianych (tak jak w tamtym przepisie), a zamiast malin - dowolne owoce. Używałam moreli i porzeczek.
PROTEINOWE PLACUSZKI
przepis na 1 porcję
30 g odżywki proteinowej (waniliowa)
białko jaja
100 g mleka
łyżka lnu mielonego
45 g mąki pełnoziarnistej lub razowej
łyżka otrębów owsianych
100 g malin
do podania:
2 łyżeczki jogurtu naturalnego
łyżka płatków migdałów


Białko ubijamy na sztywną pianę. W misce mieszamy mleko, odżywkę, mąkę, otręby i len mielony. Dodajemy maliny i lekko rozgniatamy wszystko widelcem lub tłuczkiem. Dodajemy ubite białko i delikatnie mieszamy masę łyżką. Na rozgrzanej patelni, bez tłuszczu, smażymy niewielkie placuszki. Delikatnie przewracamy. Podajemy z jogurtem naturalnym i uprażonymi na suchej patelni płatkami migdałów.
Taka porcja (z dodatkami) dostarcza: 430 kcal, 40 g białka,10 g tłuszczy i 44 g węglowodanów.

czwartek, 18 lipca 2013

Odchudzone hamburgery (z indyka).

Wszyscy już na pewno wiedzą o panującej modzie na hamburgery - kolejne przybytki serwujące hamburgery w wersji slow wyrastają jak grzyby po deszczu. Ja jednak uważam, że najlepsze zjemy we własnym domu, przygotowując je własnoręcznie "od podstaw". Bo  hamburgera najbardziej potrafi zepsuć kiepska bułka i niedobre mięso - a o to bardzo łatwo. A jeśli można zrobić sobie takiego hamburgera w wersji odchudzonej, to czemu by nie skorzystać? Pełnoziarnista bułka, mięso z indyka, świeże warzywa i lekki sos. A może hamburgery w wersji wege?
BURGERY Z INDYKA
przepis na 4 porcje
500 g mielonego mięsa z piersi indyka
1 jajko
2 łyżki lnu mielonego
2 łyżeczki ostrej musztardy
1 cebula
3 ząbki czosnku
łyżeczka słodkiej papryki
ew. przyprawa do mięsa mielonego lub indyka
sól morska
pieprz (świeżo mielony)


W misce mieszamy mięso z musztardą, posiekaną drobno cebulką, przeciśniętym przez praskę czosnkiem i przyprawami. Dodajemy jajko i mielony len. Masę wyrabiamy ręką i odstawiamy na 15 minut. Po tym czasie formujemy w dłoniach okrągłe kotlety. Grillujemy je na patelni z obu stron.

dodatki:
4 bułki hamburgerowe z tego przepisu
4 liście sałaty
1 cebula pokrojona w krążki
2 ogórki kiszone lub konserwowe
4 plasterki sera żółtego
2 łyżki kiełków rzodkiewki
4 plastry pomidora
2 łyżeczki musztardy
2 łyżeczki keczupu 

wtorek, 16 lipca 2013

Tarta serowa z morelami.

Tarty miało nie być na blogu. Co prawda wyszła pyszna, ale - moim zdaniem - mało urodziwa. Jednak po wrzuceniu zdjęcia na fanpage, wymogliście na mnie przepis i nie mogłam go nie zamieścić :) Od pewnego czasu serniki to moje ulubione ciasta, stanowczo :)
SEROWA TARTA Z MORELAMI
przepis na formę 22 cm
100 g mąki pełnoziarnistej
100 g mąki pszennej
1 jajko
100 g masła
3 łyżki ksylitolu (lub cukru)
2 łyżki zimnej wody
szczypta soli

Siekamy wszystko razem w misce, lub (ja tak wolę) ucieramy łyżką. Następnie szybko zagniatamy ciasto, owijamy w folię spożywczą i chowamy na 30 minut do zamrażalnika lub na 1 godzinę do lodówki. Po tym czasie rozwałkowujemy lub po prostu wylepiamy formę do tarty. Jeśli takiej nie posiadamy, to można użyć zwykłej tortownicy. Kładziemy arkusz papieru do pieczenia i obciążamy grochem lub fasolą. Wkładamy do nagrzanego piekarnika (180 stopni) i pieczemy 15 minut. Zdejmujemy fasolę i papier. Odstawiamy do przestygnięcia.

450 g sera mielonego na sernik
3 łyżki śmietany 12%
3 łyżki budyniu waniliowego
3 jajka
5 łyżek ksylitolu (lub cukru)
1 łyżeczka ekstraktu
1 laska wanilii
400 g moreli

Temperaturę w piekarniku zmniejszamy do 160 stopni. W misce ucieramy jajka z cukrem. Dodajemy po łyżce ser, następnie śmietanę. Miksujemy na wolnych obrotach. Dodajemy budyń (w proszku), ekstrakt waniliowy i ziarenka z laski wanilii. Krótko miksujemy. Masę wylewamy na podpieczony spód do tarty. Morele kroimy na połówki, wypestkowujemy. Układamy je ciasno na masie serowej. Najlepiej użyć bardzo dojrzałych, miękkich moreli, jeśli są odrobinę twardsze, to warto pokroić je na mniejsze kawałki. Wstawiamy do piekarnika i pieczemy przez około 35 minut.

poniedziałek, 15 lipca 2013

Placki z cukinii i tuńczyka.

Cukinia z całą pewnością nie jest moim ulubionym warzywem. Jest raczej takim bezsmakowym "wypełniaczem", któremu trzeba nadać jakiś "kształt" - doprawić i odpowiednio połączyć. Dopiero wtedy ma sens. Zauważyłam, że ostatnio królują wszelakie placki z cukinii, więc postanowiłam się z wami podzielić moim przepisem. 
PLACKI Z CUKINII I TUŃCZYKA
przepis na 1 porcję - 4 duże placki
1 nieduża cukinia
1 puszka tuńczyka w wodzie
1 cebulka
2 ząbki czosnku
1 jajko
2 łyżki lnu mielonego
2 płaskie łyżki mąki pełnoziarnistej
sól
pieprz


Cukinię myjemy, osuszamy i ścieramy na tarce, na dużych oczkach. Przekładamy na sito, lekko solimy, mieszamy i odstawiamy na kilka minut. Po tym czasie odciskamy cukinię, aby pozbyć się nadmiaru wody. Przekładamy do miski. Dodajemy odsączonego tuńczyka, jajko, posiekaną drobno cebulkę i czosnek, mąkę i len mielony. Całość dokładnie mieszamy. Przyprawiamy masę solą i pieprzem, można też dodać ulubione zioła. W dłoniach formujemy okrągłe kotlety i smażymy na mocno rozgrzanej patelni, bez dodatku tłuszczu.

Placki podałam z ryżem basmati (40g) i pysznym sosem czosnkowym z szałwią. Sos polecam, bo jest wyśmienity! Całość miała niecałe 500 kcal. 

SOS CZOSNKOWY
1/3 szklanki jogurtu naturalnego
1/2 łyżeczki majonezu
2 ząbki czosnku
3-4 listki świeżej szałwii
sól morska i pieprz

Mieszamy jogurt z majonezem. Dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek i posiekane liście szałwii. Doprawiamy do smaku, mieszamy i odstawiamy przynajmniej na 10 minut.

niedziela, 14 lipca 2013

Lekki makaron z bobem.

Jak to w niedzielę, przedstawiam Wam kolejny pomysł na obiad. Tym razem z wykorzystaniem warzywa, a dokładniej strączka, który co roku króluje na moim talerzu w wakacyjnym okresie. Bób - uwielbiam od dziecka, kiedyś mogłam jeść na kilogramy - bez żadnych dodatków. Jak wiadomo bób jest pyszny i zdrowy, jednak jest również dość kaloryczny, dlatego obecnie wydzielam go sobie w nieco mniejszych porcjach. Idealnie komponuje się z makaronem - jeśli jeszcze nie jedliście go w takim zestawieniu - spróbujcie koniecznie!
MAKARON Z BOBEM
przepis na 1 porcję (450 kcal)
50 g pełnoziarnistego makaronu
130 g mięsa z piersi kurczaka
150 g bobu (przed ugotowaniem)
15 g sera korycińskiego 
1 łyżeczka oliwy z oliwek
2 ząbki czosnku
sól morska
pieprz

Bób gotujemy w osolonej wodzie (uważamy, żeby nie rozgotować). Odcedzamy go i obieramy z łupin. Makaron również gotujemy al dente w osolonej wodzie.
Na patelni obsmażamy oprószonego solą i pieprzem kurczaka ze wszystkich stron. Można go dodatkowo doprawić dowolnymi ziołami i przyprawami. Gdy kurczak będzie już gotowy, wlewamy oliwę, dodajemy obrany bób, posiekany czosnek i wrzucamy makaron. Całość mieszamy, trzymamy na patelni przez minutkę, po czym przekładamy na talerz. Dodajemy kawałki sera - koryciński można zamienić również na kozią roladę lub, od biedy, nawet na ser feta.

sobota, 13 lipca 2013

Dzienny jadłospis X

W związku z tym, że często prosicie mnie o dzienne jadłospisy - przedstawiam kolejny. Teraz jest mi trochę łatwiej wszystkiego upilnować, zliczyć i podsumować. Korzystam z dziennika żywieniowego na stronie potreningu.pl i mogę go śmiało polecić - jest łatwy w obsłudze, czytelny, ma dużą bazę produktów, a i bardzo łatwo możemy dodać własne. Prowadzenie takiego dziennika to świetny sposób, żeby skontrolować ile jemy i jakie błędy popełniamy (na początku), a następnie - by pilnować czy dobieramy odpowiednie źródła spożywanych kalorii i czy pokrywamy zapotrzebowanie na białka, tłuszcze i węglowodany.
Proteinowa owsianka z jagodami i truskawkami - przepis znajdziecie tutaj (500 kcal).
Filet z piersi kurczaka w ziołach i z sosem ze śmietanki, z makaronem pełnoziarnistym, brokułami, kiełkami brokuła i odrobiną parmezanu (500 kcal).
Grillowana pierś z kurczaka, ryż basmati, fasolka szparagowa z oliwą z oliwek (440 kcal).
Frittata z tego przepisu - jednak całość podzieliłam na 4 porcje (400 kcal).

czwartek, 11 lipca 2013

Gofry bez gofrownicy! / Rossi.pl

Dzięki współpracy ze sklepem internetowym Rossi.pl w maju testowałam matę silikonową. Teraz znowu padło na silikonowe akcesorium - silikonową formę do gofrów. Co mnie skusiło na wybranie takiej formy? To, że nie ma w mojej malutkiej kuchni miejsca na kolejne super urządzenie typu gofrownica, a od dłuższego czasu marzyły mi się domowe, "odchudzone" gofry. Forma, jak wiadomo, zajmuje miejsca niewiele, więc z łatwością upchnęłam ją w szafce.
W opakowaniu znajdziemy dwie śliczne, czerwone formy. Dzięki temu możemy jednocześnie przygotować aż osiem gofrów. Forma jest wykonana z grubszego materiału i jest bardziej stabilna, ale nadal poręczniej jest postawić formę na półce piekarnika i dopiero napełnić ją przygotowanym ciastem na gofry. W trakcie pieczenia gofry same "odskakują" od formy i dlatego nie ma żadnego problemu z ich wyjęciem. Forma domywa się praktycznie sama, pod bieżącą wodą.
Na pierwszą próbę wykorzystałam standardowe ciasto na gofry. Pszenna mąka, mleko, jajko. Gofry wyszły pyszne. Chrupiące z zewnątrz, miękkie w środku. Pasują do nich dowolne dodatki, takie jak: cukier puder, dżem, bita śmietana i owoce.

Test formy wyszedł bardzo pozytywnie, więc w najbliższym czasie możecie spodziewać gofrowych eksperymentów i nowych, uzdrowionych bądź odchudzonych przepisów.

środa, 10 lipca 2013

Obłędny koktajl owocowy!

Co prawda akcja Smoothie 2 się skończyła, ale żeby dodatkowo zachęcić Was do zajrzenia do jej podsumowania - postanowiłam znowu przygotować pyszny koktajl. Muszę przyznać, że jest to jeden z lepszych owocowych smoothies, jakie zrobiłam. Naturalnie gęsty, pyszny i słodki. Pyszny również po zamrożeniu, jako sorbet.
OWOCOWY KOKTAJL
przepis na 2 porcje
1 mango
1 nektarynka
1 grejpfrut
50 ml wody
lód


Mango obieramy, miąższ kroimy na kawałki. Nektarynkę kroimy na pół i usuwamy pestkę. Resztę kroimy na kawałki (razem ze skórką, jeśli nie jest zbyt twarda). Grejpfruta kroimy na pół i wyciskamy z niego sok - można użyć do tego wyciskarki do owoców lub zrobić to ręcznie, nad sitkiem, aby oddzielić pestki.
W blenderze umieszczamy: mango, nektarynkę, sok z grejpfruta, wodę i lód. Długo miksujemy. Gotowy koktajl można również zmrozić (mieszając widelcem co kilka godzin) - wtedy otrzymamy pyszny sorbet.

wtorek, 9 lipca 2013

Podsumowanie akcji Smoothie 2,

Dzisiaj przedstawiam Wam kolejną skarbnicę przepisów na koktajle - podsumowanie kolejnej akcji Smoothie. Przeglądajcie, korzystajcie, inspirujcie się.

niedziela, 7 lipca 2013

Zapiekana kasza gryczana z kurczakiem.

Podobne danie chodziło za mną od naszego urlopu w górach i zjedzenia zapiekanej kaszy w jednej z knajpek. Od razu do głowy przyszły mi dziesiątki pomysłów na kaszowe zapiekanki. Oto pierwsza z nich. Zdecydowanie dla fanów kaszy gryczanej. Zapiekanka jest przepyszna i zawiera moje ulubione składniki. Myślę też, że niedługo wypróbuję wersję z kurtami zamiast pieczarek - na pewno też będzie obłędna. Dodam, że na zdjęciach, w dwóch pojemniczkach - jest właśnie jedna porcja. Najadamy nią do syta :)
ZAPIEKANKA Z KASZY GRYCZANEJ
przepis na 1 porcję (470 kcal)
50 g kaszy gryczanej
120 g mięsa z piersi kurczaka
40 g białego sera
1 łyżka śmietany lub serka
100 g pieczarek
1/2 cebuli
1 ząbek czosnku
10 g oleju z pestek winogron
kilka gałązek świeżego tymianku
sól morska
pieprz


Kaszę gotujemy w solonej wodzie, odcedzamy i przekładamy do miski. Filet z kurczaka myjemy, oczyszczamy i kroimy w kostkę. Oprószamy go pieprzem i solą, można też go delikatnie posypać ulubionymi przyprawami. Mocno rozgrzewamy patelnię z odrobiną oleju, obsmażamy kurczaka ze wszystkich stron. Dodajemy pokrojone w grube plasterki pieczarki (jeśli są malutkie to można je pokroić na ćwiartki). Po kolejnych dwóch minutach dodajemy pokrojoną w kostkę cebulę i podsmażamy przez 2-3 minuty. Dodajemy drobno posiekany ząbek czosnku, mieszamy, wyłączamy gaz i odstawiamy do przestygnięcia. 
Do miski z kaszą dodajemy zawartość patelni, resztę oleju z pestek winogron, dodajemy  pokruszony biały ser, śmietanę, porwane gałązki tymianku. Przyprawiamy odrobiną soli i pieprzu. Przekładamy do naczynia do zapiekania. Można dodatkowo posypać odrobiną parmezanu. Wstawiamy naczynie do piekarnika rozgrzanego do 200 stopni i zapiekamy przez około 20 minut.

sobota, 6 lipca 2013

Owsianka na lato.

Przyznam się Wam, że niezależnie od tego, jak bardzo uwielbiam owsiankę, to ta tradycyjna, ciężka, lepka i gotowana zupełnie mi "nie wchodzi" w letnie, upalne dni. Dlatego też chciałam podzielić się z Wami sposobem na letnią owsiankę, która jest tak samo pyszna, a o wiele lżejsza. W przepisie możecie podstawić dowolne orzechy i owoce. Jeśli nie używacie odżywki, to po prostu ją pomijacie. Jeżeli nie przejmujecie się ilością kalorii, to możecie zwiększyć ilość bakalii.
OWSIANKA NA LATO
przepis na 1 porcję
40 g płatków owsianych
1 łyżka otrębów owsianych
10 g orzechów nerkowca
10g suszonej żurawiny
30 g odżywki białkowej
200 g mleka 2%
2 łyżki jagód
100 g truskawek

Płatki i otręby wsypuję do miseczki i zalewam wrzątkiem tak, aby było go trochę więcej niż płatków. Odstawiam na kilka minut. Do miseczki wsypuję posiekane orzechy, suszone owoce i jagody. Zimne mleko miksuję z odżywką w blenderze i zalewam nim zawartość miseczki. Na wierzch wrzucam pokrojone na ćwiartki truskawki.